Deratizacijom se smatraju postupci uništavanja štakora i miševa te drugih mišolikih glodavaca koji prenose uzročnike zaraznih bolesti ili su rezervoari njihovih uzročnika. To je skup različitih mjera koje se poduzimaju s ciljem smanjenja populacije štetnih glodavaca ispod praga štetnosti, zaustavljanja razmnožavanja ili potpunog uništenja prisutne populacije štetnih glodavaca koji su prirodni rezervoari i prijenosnici uzročnika zaraznih bolesti ili skladišni štetnici.
U procesima deratizacije postoje obavezna preventivna i protuepidemijska deratizacija.
Obavezna (preventivna) deratizacija kao opća mjera podrazumijeva mehaničke, fizičke i hemijske mjere koje se provode s ciljem sprječavanja ulaženja, zadržavanja, razmnožavanja i smanjenja populacije štetnih glodavaca na površinama, prostorima ili objektima.
Obavezna protuepidemijska deratizacija vrši se prilikom pojave ili opasnosti od pojave kuge, leptospiroze ili drugih zaraznih bolesti gdje izvor mogu biti glodavci. Štete koje glodavci nanose mogu se podijeliti na :
Suzbijanje i smanjenje populacije štetnih glodavaca provodi se mehaničkim, fizičkim i hemijskim metodama. Na našem geografskom prostoru najčešće su prisutne tri vrste glodavaca i to: